مشاوره ژنتیک بارداری

باز نشر مطالب این سایت

مطالب این سایت توسط متخصصین و صاحب نظران رشته های مختلف و با تکیه بر منابع علمی و شیوه نامه های استاندارد تهیه شده است و آماده سازی آن ها متضمن زمان قابل توجه در تحقیق و جستجو در این منابع بوده است. همه حقوق مادی و معنوی این نوشته به وب سایت آزمایشگاه و مرکز مشاوره ژنتیک ژن تعلق دارد. باز نشر این مطالب به هر شکل ممکن(از قبیل وب سایت ها، کتاب ها و نشریات، اپلیکیشن های موبایل، سخنرانی ها و...) به شکل جزیی یا کلی تنها با ذکر نام منبع و لینک زنده این سایت به شرح زیر مجاز است:

منبع: وب سایت کلینیک ژن- مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک

مشاوره ژ«تیک بارداری
مشاوره ژ«تیک بارداری
مشاوره ژنتیک بارداری

در موارد زیر لازم است که خانم ها قبل از تصمیم به بارداری و یا در حین بارداری به مشاور ژنتیک مراجعه نمایند:
۱)افراد و خانواده‌هایی که احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی و ارثی، سرطان‌های ارثی، نقایص کروموزومی و نقایص جنینی در آنها وجود دارد لازم است قبل از بارداری مراجعه نمایند.
۲) اگر بررسی اولتراسوند در دوران بارداری نتایج غیرطبیعی و یا مشکوک گزارش شده باشد لارم است به مشاور ژنتیک مراجعه شود.
۳)در صورتی که مادران در طول دوره باردرای یا قبل از آن در معرض عوامل خطرساز از قبیل اشعه x، مواد شیمیایی، داروها، موادمخدر و…قرار گرفته باشند ممکن است عوامل دکر شده برای چنین خطر ناک باشد بنابراین توصیه می شود به مشاوره ژنتیک را انجام دهید.
۵) بیماری‌های سیستمیک در مادران:
گاهی مادران بیماری‌هایی دارند که می تواند با تاثیر بر سلامت مادر جنین را نیز تحت تاثیر قرار دهداین گونه مادران قبل از بارداری باید با یک مشاور ژنتیک مراجه کنند.
۶) سقط‌جنین و یا نوزاد مرده:
همانگونه که در قسمت های دیگر نیز توضیح داده شده است در صورتی که یک خانم دو یا تعداد بیشتری از جنین‌های خود را در حین بارداری سقط کرده باشد باید به مشاور ژنتیک نیز ارجاع شود.
۷) ازدواج فامیلی :
افرادی که با همسرشان خویشاوند هستند قبل از تصمیم به ازدواج باید درباره احتمال وقوع نقایص ژنتیکی در نوزادشان به یک مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.
۸) سابقه بیماری در خانواده:
در صورت وجود بیماری مشخص ژنتیکی یا جابجایی کرومزوم یا موارد مشابه دیگر لازم است حتما قبل از بارداری به متخصص ژنتیک مراجعه شود.
۹) در صورتی گزارش نتایج غربالگری پر خطر لازم است مادران در مورد تصمیم به اقدامات بعدی از قبیل آمنیوسنتز, و یا موارد دیگر حتما به مشاور ژنتیک مراجعه نمایند.

[ls_content_block id=”2601″ para=”paragraphs”]

Be the first to comment

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.