احتمال تکرار ویتیلیگو در فرزندان و بستگان نزدیک چقدر است؟

ویتیلیگو در فرزندان و نزدیکان

باز نشر مطالب این سایت

مطالب این سایت توسط متخصصین و صاحب نظران رشته های مختلف و با تکیه بر منابع علمی و شیوه نامه های استاندارد تهیه شده است و آماده سازی آن ها متضمن زمان قابل توجه در تحقیق و جستجو در این منابع بوده است. همه حقوق مادی و معنوی این نوشته به وب سایت آزمایشگاه و مرکز مشاوره ژنتیک ژن تعلق دارد. باز نشر این مطالب به هر شکل ممکن(از قبیل وب سایت ها، کتاب ها و نشریات، اپلیکیشن های موبایل، سخنرانی ها و...) به شکل جزیی یا کلی تنها با ذکر نام منبع و لینک زنده این سایت به شرح زیر مجاز است:

منبع: وب سایت کلینیک ژن- مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک

سوال:

من حدود ۶ سال است که ازدواج کرده ام  حدود ۹ ماه پس از ازدواجمان شوهرم در اثر یک شوک عصبی لکه های سفیدی در بدنش ایجاد شد که پس از مراجعه به دکترهای زیاد تشخیص ویتیلیگو داده شد. الان میخواستم بدونم ایا اگر ما بچه دار شویم این بیماری به او هم منتقل میشود؟ ایا داروهایی که همسرم مصرف میکنند روی جنین اثر دارد؟

سوال:

خانمی ۳۳ساله هستم از ۹سالگی مبتلا به ویتیگوی شدم تا سن ۲۰ سالگی که همه ی لکهای سفید یکپارچه شدند و به هم وصل شدندو پوستم کلا سفید شد الان خدارو شکر هیچ لکی ندارم و پوستم صاف و یکدست و شفاف است.چهار هفته است که متوجه بارداریم شدم خیلی نگرانم که این بیماری از من به بچه ام منتقل بشه؟آیا ممکنه منتقل بشه؟؟؟چطوری متوجه بشم بعد بتونم ازش جلوگیری کنم؟

پاسخ:
احتمال ابتلا به ویتیلیگو یک در صد است یعنی در واقع این بیماری شایع است. در مقایسه با دیابت نوع جوانان ۵ برابر و در مقایسه  با بیماری ام    اس ده برابر است. در صورتی که یک نفر مبتلا به ویتیلیگوباشد احتمال اینکه بستگان درجه یک وی مبتلا شوند ۵ برابر می شود یعنی از یک در صد به ۵ در صد می رسد. با این وجود همچنان با احتمال بسیار زیاد بستگان درجه یک وی مبتلا نمی شوند. علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل محیطی نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند. به همین دلیل است که حتي در دوقلوهای همسان نیز زمانی که یکی از آنها به اين بیماری مبتلا می شود قل دیگر تنها در ۲۳% موارد مبتلا می شود. در صورتیکه یک فرد مبتلا به ویتیلیگو با فرد دیگری که وی نیز مبتلاست ازدواج نماید این خطر باز هم بیشتر افزایش می یابد هر چند همچمان در صد قابل توجهی از فرزندان مبتلا نحواهند بود.